Bučno meso vsebuje okoli 90 odstotkov vode, beljakovine, ogljikove hidrate, minerale, kalij, kalcij, mangan, fosfor in železo. Obogateno je z vitamini A, B1, B2, B6, C in E. Bučno olje je dober vir esencialnih nenasičenih maščobnih kislin, ki jih organizem potrebuje za normalno rast, razvoj in številne druge funkcije, skupaj z reproduktivno. Tako bučno olje (poleg konopljinega in lanenega) spada med hranilno najbogatejša olja. V Sloveniji je predvsem na Štajerskem in v Prekmurju zelo razširjena oljna buča. Bolezni srca in ožilja ter rak nedvomno predstavljajo poglaviten zdravstveni problem sodobne civilizacije. Prezgodnja obolevanja lahko zmanjšamo ali celo preprečimo z zdravim načinom življenja, vključno z zdravo prehrano. Strokovnjaki za prehrano priporočajo zmanjšanje porabe vseh maščob, zlasti živalskih, ki naj bi jih zamenjala rastlinska olja. In med rastlinskimi olji je lahko tudi bučno olje koristno in zdravo zaradi visoke vsebnosti človeku prijazne linolne in linolenske kisline. Poseben pomen ima zlasti vitamin E, ki varuje ožilje pred prezgodnjo aterosklerozo. Za zdrav mehur je priporočljivo uživati posušene bučne peške in bučno olje. Z uživanjem bučnih pečk lahko lajšamo težave v zrelih letih, saj krepijo mišice mehurja in s tem ohranjajo njegovo normalno delovanje. Pri moških preprečujejo povečanje prostate. V bučnem olju pa so odkrili še fitosterine, ki znižujejo holesterol. Esencialne omega 3 maščobne kisline, ki jih bučno olje vsebuje v visokem deležu, varujejo organizem pred vnetji, krepijo imunski sistem, varujejo srce in ožilje, znižujejo raven trigliceridov in povečujejo raven dobrega holesterola. 


Bučno olje deluje spodbudno na ves organizem − na urogenitalni, prebavni, srčno-žilni, endokrini in živčni sistem, a tudi na kosti, mišice, sklepe in kožo. Omega-6 maščobne kisline povzročijo hitrejšo rast las in obnavljanje kože, uravnavajo presnovo in ohranjajo zdrave kosti; k boljšemu zdravju slednjih pa pripomore še vitamin K, ki za povrh skrbi za normalen pretok krvi. Omega-3 maščobne kisline lajšajo vnetja (tudi sklepov) ter preprečujejo nastanek rakavih tvorb.

Kvalitetno bučno olje prepoznamo po njegovi gosti viskoznosti, temno zeleni barvi in blagem okusu po orehih.

Moškim, ki trpijo za povečano prostato, priporočamo redno uživanje bučnega olja. Po izročilu ljudske medicine je povečanje prostate mogoče preprečevati z učinkovinami, ki se nahajajo prav v bučnem olju. Poleg preventivnega učinka na delovanje prostate se z uživanjem bučnega olja krepi tudi delovanje mehurja in zmanjša tiščanje na vodo. Fitosteroli, ki so prisotni v bučnem olju, dodatno okrepijo tkivo prostate. Za moške, ki bi se radi izognili težavam s prostato, je priporočljivo, da uživajo bučna semena in bučno olje. Bučno olje se odlično poda sladoledu, tuni ali jajcem. Ljudsko zdravilstvo priporoča masaže z bučnim oljem pri glavobolih, bolečinah v hrbtu, pri vnetih ali bolečih mišicah, pri hrbtenici, napenjanju ter revmatskih težavah.

Bučno olje lahko vmešate tudi k blagemu šamponu, si z mešanico umijete lase in vse skupaj sperete. Če imate težave s prhljajem, si zmešajte masko iz rumenjaka in žličke bučnega olja. Masko vtrite v lasišče, pustite delovati nekaj minut in temeljito sperite z nežnim šamponom

vir: http://www.kulinarika.net/zdravje/hrana-in-zdravje/824/bucno-olje/